Jazda s RegioJet alebo akoby mali vyzerať služby pre cestujúcich

Autor: Marián Gogola | 5.4.2012 o 9:22 | (upravené 5.4.2012 o 12:11) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  1701x

Ak jazdíte vlakom určite viete, že tá kvalita je niekedy veľmi problematická. Aká taká kvalitnejšia ponuka služieb sa dá očakávať od súkromných dopravcov, ktorí prevádzkujú buď diaľkové alebo medzinárodné linky. Tento týždeň som mal možnosť cestovať súkromným železničným dopravcom, spoločnosťou RegioJet.

 

Vieme, že na vnútrozemskom trhu železničnej dopravy nemala monopolná Železničná spoločnosť Slovensko žiadneho konkurenta, čo sa od tohto roku zmenilo (trať Bratislava - Dunajská Streda) a dúfam, že sa to zmení aj na iných linkách.

 

Trošku som teda porovnal z pohľadu cestujúceho domácu (Železničnú spoločnosť Slovensko) a jeho konkurenta spoločnosť REGIOJET na poskytovaných službách pri medzinárodnej preprave.

 

Len na porovnanie, v prvej triede ZSSK, ktoré deklarujú 1 dennú tlač a nápoj zadarmo. Cestoval som s nimi asi pred mesiacom a musím povedať, že som sa nedočkal ani novín ani nápoja a pritom ten letáčik ,ktorý informoval o tom, čo som mal dostať, tam ležal na stolíku. Aspoň, že tam bol ten leták:-)

 

Služby REGIOJETU som mal možnosť vyskúšať na trase Žilina - Praha. No poviem vám, príjemná obsluha v ružovom nám hneď doniesla minerálku, čo som bol šokovaný, pretože som čakal kontrolu lístkov. A tu je jeden z prvých rozdielov. Lístky vo vlakoch REGIOJETU sa nekontrolujú, sprievodcovia alebo tu by lepšie pasovalo slovíčko stevardi, len vizuálne kontrolujú, či sú zarezervované miesta obsadené a skutočne vás neotravujú kontrolou lístkov. Skôr vás „otravujú" v dobrom zmysle slova tým, že sa starajú o vaše pohodlia a váš servis. Výhodou je aj to, že si môžete vopred vybrať, kde budete sedieť.

 

Apropó vozne.

Sú to zachovalé vozne buď z rakúskych alebo nemeckých železníc, ktoré sa používali pre 1. triedu , prípadne biznis triedu. Biznis trieda znamená, že sedíte štyria v kupé a to, že máte dostatok miesta je skutočne poznať. Prvú alebo druhú triedu u REGIOJETU nepoznajú. U nich sú všetci zákazníci akoby v prevej triede a je to skutočne poznať.

Aby ste sa nenudili, môžete si vybrať nielen z českých a slovenských novín, ale aj časopisov, čo som náležite využil. Kto má chuť na kávu alebo mätový čaj, môže si dať - zadarmo.

Aby vám neškvrkalo v bruchu, môžete si objednať nejaké tie croisanty, chlebíčky, výborné zákusky a k tomu za dobrú cenu. Ak chcete skúsiť nejakú exotiku, môžete si dať napr. aj sushi. Niekedy netreba otáľať s objednávaním, lebo sa môže dané jedlo minúť.

sushi.jpg

 

Ďalšie plus je bezplatné wifi, ktoré vo vlakoch dobre funguje. Takže počas cesty si môžete vybaviť emaily, prácu, čo posurfovať na internete. Dúfam, že o pár rokov, budú na stenách telky a vy si budete môcť pozrieť dobrý film:-)

 

Jediným mínusom alebo nevýhodou,  je kúpa cestovného lístka. Buď si ho kúpite cez stránku spoločnosti, kde si musíte založiť konto, vložiť naň peniaze a potom kúpiť cestovný lístok. Je to kvázi akási elektronická peňaženka/konto. Prípadne si cestovný lístok kúpite o zmluvného predajcu alebo cez SMS. To môže byť nevýhoda hlavne pre starších ľudí, ľudí menej technicky zdaných alebo tých, čo nemajú internet. V prípade, že cestujete min. 3 do rovnakej destinácie, môžete si kúpiť zľavnený cestovný lístok.

 

Na klasických železničných staniciach však máte smolu. Lístky na Regiojet nekúpite. Samozrejme, v Čechách je situácia o trošku lepšia.

 

Myslím, že naša Železničná spoločnosť Slovensko potrebuje menší „preplesk" v podobe nového konkurenta, aby videla, čo znamenajú služby pre zákazníka. Vrelo odporúčam hlavne ich manažérom previesť sa REGIOJETOM, hoci aj inkognito.:-)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?