reklama

Nedokonalosti antiplagiátorského systému záverečných prác

Na Slovensku sa tento rok spustil s veľkou pompou systém, ktorý má za cieľ odhaliť plagiátorstvo študentských (diplomové, bakalárske) alebo vedeckých prác (napr. dizertačné práce).Avšak po jeho spustení sa objavilo viacero problémov, ktoré bude nutné do budúcnosti riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Celý postup overovania je asi taký, že študent si svoju záverečnú prácu nahrá do databázy záverečných prác. Ten následne urobí porovnanie práce s prácami, ktoré sú k dispozícii. Výstupom je protokol o kontrole originality (viď.obr.), kde sú uvedené citácie zdrojov(prác), v ktorých boli určité časti textu zhodné, resp. percento podielu rovnakého obsahu s inými prácami. Na základe neho sa má potom vedúci (školiteľ) vyjadriť do akej miery je práca originálna.

Obrázok blogu

Systém má viacero nedostatkov, uvediem len niektoré:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Rozsah databázy záverečných prác, s ktorými sa porovná je príliš obmedzený

  • Nedisponuje databázou článkov, odborných kníh a publikácii

  • Nedisponuje možnosťou porovnávať so zdrojmi na internete

To znamená, že porovnávanie sa vykoná iba s prácami, ktoré boli doteraz do systému nahraté. V prípade starších záverečných prác je otázne ako sa bude kontrolovať originalita.

V prípade, že študenti uvedú vo svojej práci nezávisle na sebe rovnaké údaje, resp. preberú z nejakého rovnakého zdroja ( napr. zo štatistického úradu), systém vykáže zhodu iba u toho študenta, ktorý si ako druhý v poradí nahrá svoju prácu do systému. To znamená, že prvý študent v poradí sa nebude mať s čím porovnať a bude sa javiť ako „čistý". Druhý študent bude následne porovnávaný s ním.

To, že systém nedisponuje možnosťou porovnávať s internetom, odbornými článkami alebo knihami, znamená, že ak študent odpíše niekoho knihu, systém vôbec nezachytí, že sa jedná o plagiát. Podobne je to aj v prípade, že by si študent preložil nejakú zahraničnú publikáciu. Konečné rozhodovanie, či je práca plagiát alebo nie závisí od recenzenta, resp. školiteľa práce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad v niektorých prácach, ktoré mali síce v protokole o kontrole originality uvedené 0%, sa po použití textového vyhľadávania v Googli ,podarilo nájsť, že niektoré zdroje sú čisto skopírované state z internetu pomocou študentskej obľúbenej metódy „Ctrl+C,Ctrl+V".

Z toho vyplýva, že aj keď samotný systém je len akýmsi „podporným" nástrojom pri rozhodovaní o originalite práce a je len v začiatkoch, predsa len by sa do budúcnosti mal vylepšiť.

Podobný systém sa používa aj v Čechách s názvom theses.cz a bol vyvinutý na Masarykovej univerzite v Brne, pričom bol aj ocenený na Inforume 2009.

Dôležité je, ale je podľa môjho názoru zmenenie zmýšľania študentov, aby preukázali v záverečných prácach skutočne, to čo sa naučili a nebrali písanie diplomoviek, len ako nutné zlo, ktorého sa chcú rýchlo zbaviť.

Marián Gogola

Marián Gogola

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  0x

podporovateľ alternatívnych druhov dopravy a zatiaľ optimista:-) Zoznam autorových rubrík:  kade tadekultúrazaujímavostihistória v dopravečo priniesol webproblémy obyčajných cestujúcicGooglovinyDopravno - inžinierske zázrakySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu